تعمیر هارد گوشی موبایلبدون حافظه و هارد هیچ دستگاه دیجیتالی مانند کامپیوتر، موبایل، تبلت و حتی کنسول‌های بازی عملا کارآیی ندارند. چرا که تمامی اطلاعات و دیتاها روی این قطعه مهم، ذخیره می‌شوند. پس هارد برای شما هم باید از اهمیت بالایی برخوردار باشد. در این مطلب قصد دریم تا با تعمیر هارد گوشی آشنا شویم. قطعا در هنگام خرید یک گوشی موبایل دقت زیادی به مقدار حافظه گوشی خواهید کرد. چون در دنیای امروز میزان ذخیره‌سازی فایل‌هایی مانند فیلم، عکس، موزیک و... فضای زیادی را می‌طلبد. اگر شما به هارد موبایل خود اهمیت زیادی می‌دهید یا اینکه برای تعمیر مشکل آن، نیازمند اطلاعات مفیدی هستید، حتما با ما همراه باشید. در انتهای مطلب حتما سوالات خود را مطرح کنید، ما هم با کمال میل به آنها پاسخ می‌دهیم.


تعمیر هارد گوشی موبایل

هارد گوشی موبایل را می‌توان به قلب سخت افزار هر  بُرد الکترونیکی تشبیه کرد که تمامی اطلاعات و داده‌های سخت‌افزاری در آن ذخیره می‌شوند و به کمک رام و CPU می‌توان از این اطلاعات استفاده نمود.

هارد مانند رم، یک حافظه‌ای را ایجاد می‌کند که به طور مستقیم، به روی گوشی قرار می‌گیرد و فایل‌ها و مقادیر حافظه آنها متفاوت است. هر هارد نسبت به قدرت، ساختار و میزان حافظه با هم تفاوت دارند.

انواع هارد گوشی موبایل

بعضی از هاردها در سر بُرد قرار می‌گیرند. بعضی دیگر دو طبقه هستند که CPU در سر آنها قرار دارد. عمدتا هاردها به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • هارد یک تیکه که فقط خودش در بُرد قرار دارد و قطعه‌ای سر آن سوار نمی‌شود.
  • هارد دو تیکه که معمولا سر آن، رام یا CPU قرار می‌گیرد تا بتواند بازدهی بهتری به مصرف کننده بدهد.

علت سوختن هارد موبایل

زمانی پیش می‌آید که آی‌سی (IC) شارژ گوشی ایراد دارد و ولتاژ نامیزانی را به بُرد می‌دهد که باعث نیم‌سوز شدن هارد می‌شود.

هارد مانند یک حافظه مموری در گوشی است که وقتی به حد نصاب خود برسد یا به اصطلاح پُر شود و دیگر قابلیت دریافت فایل و اطلاعاتی را نداشته باشد، باعث نیم‌سوز شدن یا سوختن هارد می‌شود.

شرایطی دیگر که باعث سوختن هارد گوشی می‌شود، عبارتند از:

  • بالا رفتن دمای گوشی
  • ضربه خوردگی به بُرد و خم شدن بُرد
  • نفوذ مایعات به داخل دستگاه
  • وارد شدن یک فایل ویروسی به هارد

ریبال به این معنا است که هارد، رام، CPU یا هر IC دیگر گوشی را با حرارت‌های مشخص و با دستگاه‌های لازم، اصطلاحا بلند می‌کنیم؛ پایه‌ها را تمیز می‌کنیم، پایه سازی می‌کنیم و از روی بُرد جایگذاری می‌کنیم.

این حرکت با احتمال 50 یا 60 درصد به درست شدن هارد، رام یا CPU گوشی کمک می‌کند. گاهی اوقات، در مواقعی که نیاز به تعویض قطعه جدید است، باید تمامی اطلاعات گوشی در هارد سخت‌افزاری ذخیره شود، که به آن اصطلاحا پروگرامر کردن (Programmer) می‌گویند.

سعی می‌کنیم در زمانی کوتاه یک مطلب جامع و کاربردی در مورد پروگرامر کردن برای شما عزیزان آماده کنیم.

هزینه تعمیر هارد گوشی‌های سامسونگ، شیائومی، هوآوی

هزینه تعمیر هارد گوشی مانند سایر قطعات موبایل، بستگی به نوع موبایل دارد. اگر گوشی نیازمند ریبال باشد، از 250،000 تومان تا 800،000 تومان هزینه آن درنظر گرفته می‌شود. (برای گوشی‌های معمولی)

برای گوشی‌های مدل جدیدتر از 600،000 تومان تا 3،000،000 تومان هزینه محاسبه خواهد شد.

حال سوال پیش می‌آید که اگر هارد گوشی بسوزد، می‌توان اطلاعات ذخیره شده را بازیابی کرد؟! در جواب این سوال باید گفت که ریکاوری اطلاعات، بستگی به 4 شرایط زیر دارد:

  1. در صورتی که هارد گوشی موبایل را ریبال کنیم و به چیپست‌های هارد گوشی، ضربه شدیدی وارد نشده باشد، امکان بازیابی (Back Up) اطلاعات موجود است.
  2. در صورتی که بُرد گوشی قابلیت بازیابی اطلاعات را نداشته باشد، می‌توان با دستگاه پروگرامر، تمامی اطلاعات سخت‌افزاری را استخراج و بازیابی کنیم، بنابراین در این حالت هم می‌توان اطلاعات را برگرداند.
  3. در صورتی که برای اجزای داخلی هارد مشکلی رخ دهد و هارد ضربه شدیدی دیده باشد، به هیچ عنوان قابلیت بازگشت اطلاعات وجود ندارد.
  4. زمانی که یک گوشی مشکل هارد دارد و تعمیرکار تشخیص می‌دهد که هارد باید تعویض شود، مشتریان هارد قبلی گوشی خود را نگه دارند، زیرا که امکان بازگشت اطلاعات از هارد قدیمی وجود دارد.

تعمیر هارد سوخته گوشی موبایل

گاهی اوقات بر اثر دمای زیاد مشکلاتی از قبیل آب‌خوردگی و... یا هر مشکل دیگری برای هارد اتفاق می‌افتد، یا اینکه رام و CPU مشکلی برایشان پیش بیاید، نیازمند این است که یکبار آن قطعات را بلند کنیم که به این کار، همان ریبال کردن می‌گویند.

در آینده فیلم‌های آموزشی مربوط به تعمیر هارد سوخته موبایل قرار خواهیم داد که می‌توانید آنها را مشاهده کنید.

css ریبال هارد یا آی‌سی چگونه انجام می‌شود؟
گوشی را باز می‌کنیم. طبق مراحل زیر قطعه موردنظر را تعمیر می‌کنیم. قطعه را گرما داده و آی‌سی را بلند می‌کنیم. پس از بلند کردن آیسی، پایه‌های روی بُرد و پایه‌های آی‌سی را با ورق شابلون، پایه‌سازی می‌کنیم. سپس با دستگاه هیتر، آن آی‌سی را دوباره به روی بُرد سوار می‌کنیم.
css آیا بعد از تعویض هارد، مشکل خاموشی گوشی برطرف می‌شود؟
خیر، به دلیل نو بودن آی‌سی و نداشتن فایل‌های نرم‌افزاری، پس از تعویض هارد گوشی روی آرم مانده و روشن نمی‌شود، و پس از رایت سریال و فایل‌های نرم‌افزاری، مشکل از بین رفته و گوشی مجددا شروع به‌کار می‌کند.

جدید ترین مقالات راین سرویس

ثبت درخواست تعمیر