تعمیر فلت گوشی موبایلفلت گوشی موبایل یکی از قطعات بسیار حساس گوشی است. همه گوشی‌های موبایل انواع مختلفی فلت دارند که در این مطلب به تمامی آنها اشاره شده است. تعمیرات فلت گوشی هم از حساسیت بالایی برخوردار است. پس سعی کنید برای تعمیر یا تعویض فلت گوشی، آن را به مراکز تخصصی معتبر بسپارید. همچنین شما عزیزان می‌توانید درخواست خود را همین حالا ثبت کنید تا کارشناسان ما، سریعا تماس گرفته و مشکل شما را برطرف کنند. در ضمن از گارانتی تعمیرات هم بهره‌مند خواهید شد.


فلت گوشی چیست و چه کارهایی انجام می‌دهد؟

به سیم‌های مینیاتوری پیوسته که یک قطعه‌ای از گوشی را به بُرد اصلی متصل می‌کند، فلت گفته می‌شود. در گذشته گوشی‌ها به صورت تک‌بُردی بودند که همین موضوع باعث آب خوردگی، ضرب‌ دیدگی و خم شدن بُرد ‌می‌شد. اما امروزه تعداد فلت‌های گوشی افزایش پیدا کردند تا این مشکل خم شدن بُرد برطرف شود.

انواع فلت‌های گوشی موبایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فلت کیت شارژ (پایینی گوش
 • فلت صفحه نمایش (LCD)
 • فلت‌های دوربین
 • فلت سنسور
 • فلت صدا (volume)
 • فلت پاور

علت خرابی فلت‌های گوشی چیست؟

فلت‌ها با مقدار آمپر و ولتاژ معینی طراحی شده‌اند. اگر بالاتر از حد معمول، ولتاژ و آمپر به فلت وارد شود، باعث پایین آمدن بازدهی و کارایی فلت گوشی می‌شود.

بنابراین می‌توان علت خرابی‌های فلت گوشی را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • کاهش و افزایش ناگهانی ولتاژ و آمپر فلت
 • آب خوردگی
 • ضرب دیدگی
 • شکستگی

انواع فلت گوشی موبایل

 • فلت‌های میانی بین کیت شارژ و بُرد اصلی
 • فلت‌های صفحه نمایش (LCD)
 • فلت های سنسور اثر انگشت
 • فلت‌های دوربین
 • فلت‌های تاچ
 • فلت‌های قلم

فلت‌های قلم بیشتر برای سری نوت (Note) سامسونگ استفاده می‌شوند. این فلت‌ها دارای صفحه مسی و کدگذاری شده هستند که در پشت صفحه نمایش (LCD) قرار می‌گیرند. زمانی پیش می‌آید که تاچ و LCD، پرش پیدا می‌کنند. اگر این مشکل، در اثر ضربه به LCD نباشد باید گلس LCD را از صفحه نمایش کاملا جدا کرد و سپس به تعمیر فلت گوشی پرداخت. برای تعمیر فلت گوشی، ابتدا باید آن را از صفحه کریستالی کاملا حساس جدا کنیم و با دستگاه‌های صنعتی، فلت را اصطلاحا "Change" یا "ریبال" کنیم.

تعمیر و تعویض فلت باتری موبایل

 فلت باتری موبایل معمولا از سه رشته سیم مثبت، منفی و اتصال بدنه تشکیل شده است. زمانی که فلت باتری موبایل پاره می‌شود، با "جامپر زدن"، می‌توان آن را تعمیر کرد. زمانی هم که فلت باتری موبایل قابلیت تعمیر نداشته باشد، می‌توان آن را از سر مثبت و منفی‌اش جدا و تعویض کرد.

تعمیر و تعویض فلت شارژ گوشی

معمولا فلت شارژها نیازی به تعمیر ندارند. فلت شارژها به دلیل این که تعداد پایه‌های روی یک بُرد یا کیت شارژ آن زیاد است، خراب می‌شوند. موقع باز شدن گوشی یا وارد شدن ضربه‌ای، امکان دارد بریده شوند. در این حالت می‌توان فلت‌ها را "جامپ" یا سیم کشی کرد تا بتوانیم از آنها به آسانی در بُرد استفاده ‌کنیم.

فلت تاچ آیدی گوشی

فلت‌های تاچ آیدی معمولا از 13 پایه برخوردار هستند که در دو طرف فلت گوشی قرار دارند. این پایه‌ها رابط بین بُرد اصلی (Main Board) و تاچ آیدی هستند. این فلت‌ها قابلیت این را دارند که در بُرد، اصطلاحا "سوار" نباشند و به راحتی بتوان آنها را از بُرد جدا کرد و حرکت داد. برای اطلاعات بیشتر در مورد تاچ آیدی گوشی، می‌توانید به مقاله تعمیر سنسور اثر انگشت مراجعه کنید.

فلت پاور گوشی

فلت پاور گوشی از فلت‌های اصلی گوشی است که اگر دچار شکستگی، فشار و خرابی شود، نمی‌توان از گوشی استفاده کرد. زیرا اگر فلت پاور در گوشی نباشد، ما نیاز به تعویض آن یا "سیم کشی" هستیم. معمولا فلت‌های پاور گوشی بخاطر کلیدی که دارند به مشکل نمی‌خورند. ولی اگر زمانی که بر اثر ضربه، فلت پاور گوشی بازدهی و کارایی خوبی به ما ندهد، ما در مجموعه راین سرویس (Rain Service)، می‌توانیم این تضمین را بدهیم که کاملا فلت‌های پاور را تعمیر و مشکلات آن را برطرف کنیم.

هزینه و تعمیر فلت فیس آیدی گوشی‌های اپل

معمولا تست فلت فیس آیدی گوشی‌های اپل انجام نمی‌شود. زیرا این کار بسیار حساس و طاقت‌فرسا است و نیازمند تکنولوژی بِروز و دستگاه‌های مدرن است. یکی از مشکلات فیس‌آیدی‌ها این است که از "کیت گیرنده تصویر" به مشکل می‌خورند. در این صورت باید کل آن قطعه را تعویض کرد. در ادامه یک کیت اضافه‌تر در سر آن قطعات قرار دارد که اگر آن کیت‌ها تعویض نشوند، در قسمت "تنظیمات گوشی" به کاربر هشدار می‌دهد که آن قطعه تعویض شده است. برای رفع این مشکل باید آی‌سی آن را با آی‌سی قبلی گوشی تعویض و سپس باید آن قسمت را با دستگاه، پروگرام کرد. در مطالب بعدی در مورد پروگرام کردن و تعویض انواع آی‌سی بیشتر صحبت خواهیم کرد و لینک مطلب را در همین‌جا قرار خواهیم داد.

هزینه و تعمیر فلت گوشی‌های سامسونگ

تعمیر یا تعویض فلت گوشی‌های سامسونگ بستگی به نوع فلت و نوع گوشی دارد.

 • اگر فلت از نوع "کیت شارژ" یا "برد اصلی (Main Board)" باشد، هزینه آن از 150,000 هزار تومان تا 400,000 هزار تومان است.
 • اگر فلت  از نوع "تصویر" باشد، هزینه آن از 250,000 هزار تومان تا 3,500,000 تومان می‌باشد.
 • اگر فلت از نوع "پاور" یا قسمت‌های دیگر باشد، هزینه آن از 70,000 هزار تومان تا 350,000 هزار تومان حساب می‌شود.

هزینه و تعمیر فلت گوشی‌های اپل

قرارگیری فلت در گوشی‌های اپل کاملا متفاوت است و همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، فلت برای جلوگیری از شکنندگی بُرد اصلی (Main Board)، استفاده می‌شود. به جای "Internal" بودن قطعات دیگر روی بُرد، آن‌ها را به حالت "External" درآورده تا در زمان بروز مشکل نیاز به تعمیر کردن بُرد نباشد و تنها همان قسمت را تعمیر یا تعویض کرد.

اپل برای اسپیکر، میکروفن، سوکت شارژ، ویبراتور، آنتن و قسمت‌های دیگر بُرد از فلت استفاده کرده تا در زمان بروز مشکل بتوان آنها را تعمیر و تعویض کرد؛ بدون آنکه به بُرد گوشی فشاری وارد شود یا دمایی برسد. این راه‌حل باعث کم کردن خطرات احتمالی و خاموش شدن بُرد در زمان تعمیر می‌شود. هزینه فلت‌های گوشی اپل بستگی به نوع فلت و نوع گوشی دارد که معمولا بین 200,000 هزار تومان تا 5,000,000 تومان محاسبه می‌شود.

هزینه و تعمیر فلت گوشی‌های شیائومی

هزینه تعمیرات فلت گوشی‌های شیائومی همانند سایر بِرندهای دیگر، وابسته به نوع فلت و نوع گوشی است.

 • اگر فلت از نوع "کیت شارژ" یا "برد اصلی (Main Board)" باشد، هزینه آن از 150,000 تومان تا 400,000 تومان است.
 • اگر فلت  از نوع "تصویر" باشد، هزینه آن از 250,000 هزار تومان تا 1,500,000 تومان است.
 • اگر فلت از نوع "پاور" یا قسمت‌های دیگر باشد، هزینه آن از 70,000 هزار تومان تا 350,000 تومان است.
css تست فلت گوشی موبایل چگونه انجام می‌شود؟
زمانی که یک کاربر توانایی این را ندارد که با اطمینان کامل تشخیص دهد کدام قسمت از فلت گوشی دارای مشکل است، نیاز به مراجعه حضوری یا غیر حضوری به یک تعمیرگاه حرفه‌ای دارد. تست فلت گوشی معمولا با دستگاه‌های مولتی‌متر انجام می‌شود. زمانی که مشتری بخواهد یک قسمت مشخص از فلت را تست کند تا تشخیص دهد که مشکل اصلی از فلت یا قطعه است، باید یک دستگاه مولتی‌متر داشته باشد.
css نحوه سیم کشی فلت گوشی موبایل چگونه انجام می‌شود؟
هر نوع فلت نسبت به کارآیی آن، سختی و راحتی خود را دارد. یکی از روش‌ها این است که پایه‌ها را بخراشیم، سپس پایه‌سازی کنیم و عمل "جامپینگ" را انجام دهیم. برای فلت‌های دو، سه یا چهار پایه، باید "جامپینگ" را از مقطعی به مقطع دیگر تغییر دهیم که پایه‌ها اتصالی نکنند.

جدید ترین مقالات راین سرویس

ثبت درخواست تعمیر